Кількість
|
Вартість
|
||
|
Присвячена унікальному орнаменту, який є невід'ємною частиною національної ідентичності кримських татар. Орьнек – жива спадщина, яка протягом століть зберігає свою неповторну красу, глибинний сенс і є джерелом натхнення для художників. Кожен вишитий або намальований візерунок – це своєрідне послання, що перетинає час і простір, що поєднує минуле з сучасністю та передає спадщину народу майбутнім поколінням. У 2021 році Орьнек офіційно включений до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.
На аверсі монети в центрі композиції зображено фігуру кримськотатарської вишивальниці нагощі, чарівної майстрині, що схилилася над вишивальним верстатом кергеф (kergef). Її руки, віртуозно орудуючи голкою, вдихають життя в полотно, створюючи у ньому вишукані візерунки орнека. Від нагиша в різні боки розквітають паростки орнаменту, що символізує безперервність традиції, її безперервне продовження талановитими нащадками. Вгорі розміщені написи УКРАЇНА (півколом), нижче ORNEK / ОРЬНЕК, малий Державний Герб України (по центру між написами), номінал 5 та графічний символ гривні, рік карбування – 2024 (праворуч від майстрині), а також логотип Банкнотно-монетного України , праворуч від верстата).
На реверсі монети на дзеркальному фоні рельєфно відтворено орнамент, який уособлює сімейні цінності. У центрі орнаменту розташовані взаємозалежні елементи, що відбивають глибокий символізм родинних зв'язків. Ця сім'я складається із символів чоловіка, жінки та їхнього спільного будинку. По обидва боки центральної вертикалі розташовані символи дітей. Всі разом вони створюють повноцінний орнамент, що відбиває сімейну єдність та гармонію.